Peyzaj Düzenleme Trendleri

Peyzaj Düzenleme Trendleri

Bahçeleriniz için birbirinden harika peyzaj düzenleme örnekleri ile sizlerleyiz. Öncelikle Peyzaj düzenlemesi çesitli materyaller ve canli bitkilerin bir araya gelerek bahçelerimizde kullanabilecegimiz kombineler haline gelmesi olarak özetleyebiliriz. Göz zevkinin yani sira canli bitkiler isin içinde girdiginden dogru bitkiyi dogru yerlerde kullanabilmek bu isin en püf noktalarindan birisidir. Örnek vermek gerekirse iç mekanda yasayan bir süs bitkisini dis mekanda kullanmamiz takdirinde yogun sicaklik veya soguklarda muhtemelen bitkilerimiz yasayamayacaktir. Günes istegi yogun olan bitki türlerini de gölge bir ortamda yetistirmek istedigimiz zamanda benzer adaptasyon sorunlari ile karsilasabiliriz.


3976-bahce-peyzaj-duzenleme-fikirleri-1

7f1d-bahce-peyzaj-duzenleme-fikirleri-2

Peyzaj Düzenlemede Püf Noktalar

Bitkilerin bir araya gelerek olusturduklari bu güzelim ahenk bizim onlara budama ile sekil verdigimizde daha da güzellesecektir. Zit renklerin kullanimi ile ( Kirmizi / Beyaz gibi) çiçekli bitkiler özellikle kendilerini daha da iyi belli edebilmektedirler.

fe4f-bahce-peyzaj-duzenleme-fikirleri-3

Özellikle dogal taslar kullanilarak yürüyüs yolllari, refüjler daha belirgin hale gelebilir. Peyzaj düzenlemesinde unutulmamasi gereken en önemli konulardan biriside direnaj ve sulama sistemlerinin düzenleme öncesinde halledilmesidir.

5397-bahce-peyzaj-duzenleme-fikirleri-4

d98b-bahce-peyzaj-duzenleme-fikirleri-5

6a72-bahce-peyzaj-duzenleme-fikirleri-6

e8ba-bahce-peyzaj-duzenleme-fikirleri-7

42ac-bahce-peyzaj-duzenleme-fikirleri-8

Bitkilerin Sekil Budamasi


Düzenlemede kullandigimiz bitkilerde sekil / form budamasi olarak ta bilinen budamalarin yapilmasi çok önemlidir. Yapilan bu budamalar ile bitkilerimize daha gösterisli bir hal kazandirabilir peyzaj düzenlememizi daha güzel bir kivama tasiyabiliriz.

3502-bahce-peyzaj-duzenleme-fikirleri-9

6e8f-bahce-peyzaj-duzenleme-fikirleri-10

29e0-bahce-peyzaj-duzenleme-fikirleri-11

Yorumlar

YorumImage

Ismail GÜLTEKIN

9 Haziran 2019 Pazar

Bu peyzaj düzenlemesi fikirleri gayet güzel lakin buralarda kullanilan bitkiler ile ilgili bilgi verseydiniz biraz daha iyi olurdu gibi geliyor. Internette biraz dolastigimizda bu tipte bahçe düzenleme tavsiyeleri çok fazla sayida var ama birçogu kullanilan bitki ve malzemeler konusunda bilgilendirme yapmamislar. Bundan dolayida hangi malzemeyi nasil kullanacagiz insan bunu ariyor.

Yorum Yazın

E posta adresiniz kesinlikle yayımlanmayacaktır. * olan alanları doldurmanız zorunludur

Adınız soyadınız *
Eposta Adresi *
Website