Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelinlik Seçimi en önemli organizasyonlarin basinda gelmektedir. Gelinlik seçiminde dikkat edilmesi gereken tüm noktalari ve gelinlik modelleri hakkinda bilgilendirmeleri bu yazimizda genel olarak bulabilirsiniz. Dügün organizasyonlari arasinda gelin ve damadin kiyafetleri belkide en önemli konularin basinda gelmektedir. Hayatlarinda bir defa böyle bir mutluluk günü baslarindan geçecek bireylerde yanlis gelinlik seçimi ile hayatlarinin kabuslari yasanabilmektedir. Bizler asama asama birçok bilgileri sizlere sunarak dogru bir gelinlik seçerken dikkat edilmesi gerekenler listesini de ayrica verecegiz.

2ba8-gelinlik-secimi-modelleri-1

gelinlik seçerken dikkat edilmesi gerekenler

 1. Bedeninize uygun bir gelinlik seçin : Sizler kendi vücudunuza uygun ferahlikta bir gelinlik seçerseniz inanin dügün gününde çok rahat edeceksiniz. Bazi gelin adaylari dahada zayif görünmek ugruna asiri siki gelinlik modelleri tercih etmektedir. Bu durum dügün günlerinde rahat oturup kalkamama, rahat hareket edememe ve en kötüsü gelinlikte patlamalara sebep olabilmektedir. Bedeninize uygun gelinlik modeli seçmek bu açidan ilk siradadir.
 2. Gelinligin Teslim Süresi : Burada akillara gelen ilk soru hazir bir gelinlik modelimi kullanilacak yoksa özel dikim yani sifirdanmi yapilacagi konusudur. Eger siz dogru bir gelinlik modeli seçtiginizde dügününüze kadar yetisemezse gerçekten çok zor durumda kalirsiniz. Piyasada serbest olarak çok usta insanlar özel gelinlik dikebilmektedir fakat kiminle çalisacaginiza dikkat etmelisiniz. Tam tabiriyle hiç bir referansi olmayan merdiven alti yeni yetme kisilere bulasirsaniz hem zamaniniz hem paraniz bosa giderek en güzel gününüz maf olmus olacaktir.
 3. Dügün Konseptine Uygun Model Seçimi : Bu kisimda dügünün nerede yapilacagi, ortam isiklandirmasinin nasil oldugu, kir dügünü mü otelmi olacagi gibi sorulara özel tasarimlar seçmelisiniz. Örnek vermek gerekirse kir dügünlerinde kullanilan düz kesim bir gelinlik modelini sirf sadeligi ve hos göründügü için seçtiniz. Sizin dügününüzde bol flashli bir dügün salonunda yapilacaksa bu kismen bittiginizi size gösterebilir.
 4. Hava Sartlarini Göz Önüne Alin : Gelinlik modeli seçerken yapilan en büyük yanlislardan biriside kis sezonunda yapilacak bir dügüne yazlik model gibi giyinerek gelmek olacaktir. Bunun tam terside olabilir yanlis yanlistir. Sezonuna mevsimine uygun modeller seçmeniz durumunda hava mualefeti nedeniyle olumsuz etkilenmeniz en aza inecektir.
 5. Esiniz ile uyumlu bir Model Seçin : Unutmayin gelinlik ile beraber sürekli fotograf çekileceginiz, sürekli yan yana ve birlikte olacaginiz esinizin üzerinde olan damatlik, dogru renk ve desen seçimi ile sizin isiltinizi artirabilir. Bunun tam tersi de olabilir. Uyumsuz modelleri seçmeniz durumunda ikinizden biri kisilerin gözünde daha ön planda olacagindan arka plana ya siz yada esiniz düsecektir. Bu gibi yanlislara düsenlerin sayisi azimsanmayacak kadar fazladir.
 6. Provalarinizi asla es geçmeyin : Özel tasarim bir gelinlik yaptiriyorsaniz provalarinizi çok sik yapmalisiniz. Çok uzun araliklarla yapilan provalarda gerçekten telafisi zor sonuçlar ortaya çikabilmektedir. Provalarinizin her seferinde beden ölçülerinizde degiseceginden dolayi tasarimcinizla sürekli iletisim halinde olmalisiniz. Esnek modeller tasarlamasi ve olasi b-c-e planlari ile size yaklasmasi konusunda mutlaka onunla konusmalisiniz

eb29-gelinlik-secimi-modelleri-2

Gelinlik Modeli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Vücut Yapisina Uygun Seçim : Genel olarak vücut yapilari 4 kisimda incelenmektedir.
  a)- Kum Saati Vücut Tipi : Ince belli, kalça ve gögüs ölçüleri birbirine en yakin olan vücut tipidir. Her Türlü gelinlik modeli onun vücuduna yakisir. Ister açik olsun isterse kapali farketmez ... Bizim önerimiz balik modeli gelinlik türlerini bi üzerinde görmesidir. 
  b)- Armut Tipi  Vücut: Kalça genelde bedenden daha büyük olan vücut tipleridir. Bu kisiler genellikle ters V veya A tipi bir gelinlik modeli seçmeleri durumunda vücuduna çok yakisacaktir. 
  c) Elma Tipi Vücut : Kalin bir bel yapin varsa hatta düze yakin bir bel yapin varsa diyelim bu vücut tipi seni gösteriyor demektir. Gelinlik modelleri arasinda sana uyacagini en çok düsündügümüz model V yaka modelleri olacaktir. Bel korseleri ile belini biraz daha ince gösterebilirsin ama bu senin rahatligini ve ferahligini ortadan kaldirabilir. Dikkatli olmalisin
  d)- Dikdörtgen Vücut Tipi : Genellikle sportif veya atletik vücut olarak bilinen bu vücut tipinde omuzlar genis olusu seçecegi gelinlik modelini zaten belli etmektedir. Omuzlari kapali modellerden uzak durarak straplez ismi ile bilinen modellere yönelmelidirler. Düz kesim gelinlik modellerini gercih etmeleri takdirinde oldukça sik bir görünüme kavusabilirler
 2. Boy ve Kiloya Uygun Model Seçimi : Eger kisa boyluysaniz size mutlaka sade bir gelinlik modeli seçmenizi öneririz. Bunun yaninda kullanacagin gelin duvagida olabildigince ince ve uzun olmasi seni mutlaka daha uzun gösterecektir. Illaki yüksek topuklular ile boy uzatilmaz bunu sizlerde iyi biliyorsunuz aslinda. Bazi uygun aksesuarlar kullanarak daha uzun boylu veya daha az kilolu görünmeniz mümkündür.
 3. Aksesuar Seçimleri : Gelinligin üzerinde kullanilacak danten islemeleri, inciler ve bazi bölgelerde kullanacaginiz transparan veya tüller mutlaka modelinize uygun olsun. Eger düz bir gelinlik modeli tercih ettiyseniz abarti islemelerle bunu donatmamalisiniz. Ayni sekil gelin çiçegi sizi tamamlayan en büyük aksesuarlardan birisidir. Dogru bir gelin çiçegi seçmelisiniz. Genellikle açik renkli çiçekler tercih ediliyorsa da bazi gelinlik modellerinde mekana göre (Özellikle Kir Dügünlerinde) koyu kirmizi güller kullanildiginda çok sik görüntü ortaya çikabiliyor. Küpe taki ve taç kullanimlarinizida mutlaka gelinligi tamamlayici özelliklerde seçmelisiniz.
2316-gelinlik-secimi-modelleri-3

Yorumlar

Yorum Yazın

E posta adresiniz kesinlikle yayımlanmayacaktır. * olan alanları doldurmanız zorunludur

Adınız soyadınız *
Eposta Adresi *
Website