Topuk Çatlaklarından Nasıl Kurtuluruz

 

Topuk çatları ağırlıklı olarak kış aylarında soğuğa maruz kaldığımız zamanlarda ve nem kaybından oluşan ve bizi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Düzenli pedikür sayesinde bu sorun giderilse de bazen pedikürde işe yaramayabilir. Bu yazımızda  çatlamış topuklarınıza  evde nasıl bir tedavi uygulayacağınız hakkında bilgi vereceğiz.

ayak-topuk

Topuk çatlakları için evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler

1-Öncelikle yapacağınız şey ölü deriyi temizlemek olacaktır Bunun için bir leğene ayak bileği boyunda ılık su koyun ve ayalarınızı yarım saat kadar bu suda bekletin.Sertleşen topuk deriniz yumuşayacaktır.

 

2-Yumuşayan topuk derinizi bir ayak törpüsü yada topuk taşıyla yumuşak bir şekilde  ovun ve ölü deriyi tamamen sökün

 

3-Ölü deriden kurtulduğunuzda sonraki aşama nemlendirici bir krem yada vazelin kullanmak olacaktır. Krem yada vazelini topuğunuz her yerine eşit miktarda yayın ve bu işlemden sonra çoraplarınızı geçirin. Çorapların pamuklu olmasına dikkat edin deriniz hava alsın.

 

4-Bu işlemi düzenli olarak uyguladığınızda topuk çatlaklarından kurtulmuş olduğunuzu göreceksiniz.

 

Bu uygulama nem kaybından ve ya yanlış ayakkabı tercihinden dolayı oluşan çatlaklar veya nasırlar  içindir. Eğer  topuk çatlaklarınız nem kaybından değil de mantar hastalığı sebebiyle oluşmuşsa bunun için doktor tedavisi uygulamanız gerekmektedir.

topuk_catlagi

 

 

Comment here