TatilTrendler de

Türkiyenin Kayak Merkezleri

Canım ülkemizde yazlar bir başka, turistik olsun olmasın hemen hemen Türkiye nin her yeri yaz sezonunda tıka basa dolu oluyor. Turistlerin de yaz sezonunda oldukça ilgisini çeken ülkemiz kış sezonun da popülaritesini arttırmaya başladı. Son yıllarda turizmciler neden sadece yazları değerlendirelim diye düşünmüş olacaklar ki kışları da artık ülkemizin belli şehirlerinde kış şartlarına uygun etkinlikler ve yerli yabancı turistlerin  ilgisini çekebilecek tatil organizasyonları yapmaya başladılar..Bizde sizler için kış sezonun en güzel ve en eğlenceli aktivitesi olan kayak sporunun yapıldığı  belli başlı merkezleri derledik.. Türkiyenin en güzel kayak pistleri nerede,hangi kayak merkezleri popüler, yazımıza göz atalım.

Uludağ kayak merkezi

Türkiyenin ilk ve en Popüler kayak merkezlerindendir. Uludağ aynı zamanda milli park alanıdır. Bursa şehir merkezine 36 km mesafededir.Uludağ  helikopterli kayak açısından da uygun şartlara sahiptir.Kayak sezonu 20 aralık ve 20 nisan  tarihleri arasındadır. yaklaşık 13 adet kayak psiti mevcuttur kayak  alanı 1700-2500 m arasındadır. Hala en çok tercih edilen kayak merkezleri arasındadır.

 Kartepe kayak merkezi

İstanbula  en yakın olan kayak merkezidir. Sezonda kar  kalınlığı 3 m kadar ulaşmaktadır.Pist uzunlukları 400c m ve 300 cm  arasında değişmektedir.Kayak merkezinde bulunan tesisler müşteri hassasiyetini ön planda tutuğu için kartepe de aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Günü birlik turlarla da konaklama olmadan gidip eğlenebilirsiniz.

 Palandöken kayak merkezi

Erzurum da bulunan bu kayak merkezi 3200 m zirveye sahip.Erzurum iklimsel olarak en soğuk şehirlerimizden biridir. Burada kayak sezonu aralıkta başlayıp mayıs ayına kadar devam eder.Kar kalınlığı 60 cm ile 100 cm arasında değişir. Pistleri oldukça geniş ve tescillidir.Tesis imkanları her türlü ihtiyacı karşılamaya yetecek düzeydedir. Şehir merkezine yakınlığı sebebiyle şehir içinde de konaklama yapılabilir.

 Elmadağ kayak merkezi

Ankaraya oldukça yakın olan Elmadağ kayak merkezinde kar kalınlığı 30 cm ile 60 cm arasındadır. Kayak pistleri orta derecede olan merkezde konaklamak için oteller mevcuttur.

Ilgaz

Ilgaz milli parkı içerisinde yer alan bu kayak merkezinin pistleri 1800-2000 m arasındadır.Aralık ve nisan ayı kayak sezonudur.kar kalınlığı 50 cm ile 200 cm arasındadır. Çankırı ve Kastamonu sınırında yer alan merkez konaklama imkanlarıyla da oldukça elverişli ve tercih edilen merkezlerdendir.

Erciyes kayak merkezi

Erciyes te kayak sezonu kasım ve nisan ayları arasındadır.pistlerde kar kalınlığı 2 m civarındadır. Helikopter kayağı içinde oldukça elverişli olan erciyeste dağcılık da popüler sporlar arasındadır.kayseri şehir merkezine yarım saatlik mesafede olan merkezde her türlü tesis mevcuttur.

 Kartalkaya kayak merkezi

Bolu eteklerinde olan kartalkaya kayak merkezi aralık ve mart aylarında kayağa elverişlidir.kar kalınlığı ortalama 3 m yer yer 3, m yide aşmaktadır.23 adet piste sahiptir.yarısı mekanik yarısı normal pistlerdir.Konaklamak için ve diğer ihtiyaçlar için oldukça elverişli tesisler mevcuttur.

 

Comment here